724 411 489
Zákaznická podpora: Po–Ne 7:30–19:00

Zdravě osvětlený blog

Vliv světla na člověka: 2. díl – Lidské oko

Kategorie: Zdravé tělo, zdravá mysl

Datum zveřejnění: 9.9.2021

Doba čtení

Zrak je pro člověka nejdůležitějším smyslovým orgánem pro příjem informací. Téměř 80 % všech informací o našem okolí přichází očima [2,8]. Mozek využívá značnou část své kapacity ke zpracování podnětů proudících ze zrakového ústrojí. Lidské oko, hlavní a párový orgán zrakového ústrojí, bývá často označován za nejdokonalejší optický přístroj na Zemi [9]. Je schopné se přizpůsobit osvětlenostem cca od 0,25 lx až do 105 lx [10]. Takto velkým změnám se oko přizpůsobuje změnou citlivosti zornice, fotoreceptorů oka a změnou velikosti vjemových polí sítnice. Vjemové pole je část plochy sítnice přibližně kurhového tvaru, z níž lze podráždit jedno vlákno zrakového nervu, tj. jednu gangliovou buňku. Pole se mohou překrývat a měnit v závislosti na jasu světelného podnětu a stavu adaptace sítnice [10]. Průměr zornice se může měnit od 1,8 mm do 7,5 mm. Změna průměru zornice trvá asi 360 ms, ale při náhlých změnách podnětu i 100 ms [11]. To vše dokazuje, že rozsah dynamiky vidění, vyvážení bílé barvy nebo ostření, v tomto všem je oko jedinečné a nedokáže dnešní techniku překonat.

Lidské oko má jednoduchý objektiv o dvou členech. Vnějším členem je rohovka, vnitřním čočka, obrázek 1.1. Zbarvená duhovka funguje jako clona a redukuje množství světla, které vstupuje do oka. Světelné paprsky po průchodu okem dopadají na světločivné buňky (čípky, tyčinky a ipRGCs) nacházející se v jemné vrstvené bláně, tzv. sítnici. V těchto buňkách vlivem složitých biochemických reakcí dojde ke vzniku nervového vzruchu a ten je zrakovými nervy přenesen do zrakového centra v mozku nebo epifýzy. Vnímání světla lidským okem se dělí podle toho, do jakého místa v mozku nervový vzruch proudí, na vizuální a nevizuální systém vnímání světla. Vizuálním systémem vnímání světla je myšleno vidění a vše s ním spojené. Nevizuální způsob vnímání světla pak zahrnuje všechny ostatní procesy, které působí světlo dopadající na sítnici v lidském těle.

Obr. 1.1: Lidské oko: Vlevo popis jednotlivých části oka. Vpravo detail sítnice se zobrazením buněk a fotoreceptorů. Převzato z [2].

 

Brno 16.8.2021, zdroj

Autor tohoto článku:

Filip Ruml

světelný technik a odborník na zdravé osvětlení

Filip se věnuje zdravému interiérovému osvětlení již 7 let. Dělal nespočet návrhů a projektů osvětlení, vyzná se v technických záležitostech svítidel a dokáže hodiny povídat o tom, jak působí světlo na cirkadiánní rytmus, spánek a všeobecně zdraví. Pokud chcete poradit ohledně zdravého osvětlení, nebo máte technický dotaz, zeptejte se Filipa!

Pokud sdílíte naše nadšení pro zdravé osvětlení,
sjednejte si s námi úvodní schůzku zdarma.

Sejít se