724 411 489
Zákaznická podpora: Po–Ne 7:30–19:00

Zdravě osvětlený blog

Plnospektrální LED osvětlení

Kategorie: Zdravé a praktické rady

Datum zveřejnění: 1.10.2022

Doba čtení

Že ideálním světlem pro lidský organismus je denní světlo není žádná novinka. Co když už ale sluníčko nesvítí? V tu chvíli přichází na řadu plnospektrální osvětlení. Umí totiž výborně napodobit vlastnosti a parametry přirozeného světla, za což vám poděkuje vaše tělo i mysl.

Co se v článku dozvíte?

  • Proč upřednostnit plnospektrální LED světelné zdroje?
  • Jak vypadá spektrální složení denního světla a svítidel?
  • Naše tipy z oblasti plnospektrálních svítidel

Klíčem je složení světelného spektra

Pro porovnání LED zdroje a denního světla je nejdůležitější parametr zvaný spektrální složení světla. Jak vypadá spektrálního složení svítidel a přirozeného denního světla můžete vidět na obrázcích níže. Aby se totiž  dalo o barvách světla mluvit i ve vědecké sféře, jsou barvy světla reprezentovány vlnovými délkami. Například modrá barva a její odstíny jsou zastoupeny vlnovými délkami 420-510 nm, zelená 510-560 nm a červená 560-610nm.

Ptáte se, kde je bílé světlo? Možná vás to překvapí, ale bílé světlo (bílé fotony) neexistuje. Ve skutečnosti na sítnici oka dopadá modré, zelené a červené světlo. Všechny tyto barvy světla pak mozek složí dohromady a ukáže nám bílou či jakoukoli jinou barvu.

Na vlastnosti plnospektrální svítidlo se pak podívat můžeme podívat ještě podrobněji, než jen pomocí spektrálního složení. V tabulce níže můžete vidět obecné srovnání LED plnospektrálního svítidla s LED konvenčním.

  • LED osvětlení
    Zdravé plnospektrální
    Konvenční
  • Zákonné požadavky norem

  • CRI vyšší než 95

  • Vysoká účinnost LED zdroje

  • Nízké pořizovací náklady

  • Pozitivně působí na lidské zdraví

  • Biologicky adaptivní

  • Plnospektrální světelný zdroj imitující Slunce

  • Dynamická změna světla během dne

  • Dostatečná osvětlenost

  • Možnost ovládání uživatelem

  • Testování flikru

Díky plnospektrálnímu osvětlení si přinesete slunce až domů

Jak už jsme zmínili, cílem plnospektrálního LED osvětlení je napodobit spektrální složení denního světla, které vzniká průchodem slunečního záření atmosférou až na zem. Na trhu s LED produkty se za posledních několik let objevila svítidla, která se svým spektrálním složením hodně podobají dennímu světlu. Pravdou však je, že svítidlo, které by umělo stoprocentně napodobit denní světlo, ještě na trhu není.

Mezi průkopníky ve vývoji světelných LED zdrojů imitujících denní světlo patří například korejská firma Seoul Semiconductor, která před několika lety uvedla na trh nový LED zdroj nazývaný SunLike. Tento zdroj imituje denní světlo a je považován za plnospektrální. Na interaktivních obrázcích níže můžete vidět porovnání spektrálního složení přirozeného denního světla, konvenčního svítidla a spektrálního složení LED plnospektrálního svítidla. Už na první pohled je patrné, že u konvenčního typu svítidla barvy některých vlnových délek chybí nebo jsou obsaženy ve velmi malém poměru vůči dennímu světlu. Oproti tomu plnospektrální zdroj se dennímu světlu podobá daleko více.

Na našem eshopu pro vás vybíráme svítidla, která mají plnospektrální LED světelný zdroj a jsou vyráběna ověřenými a zaběhlými společnostmi. Najdete je v kategorii Plnospektrální LED osvětlení na našem eshopu. Každé svítidlo má na konci galerie obrázků uvedeno spektrální složení, které jsme měřili vlastní měřící technikou. Podívejte se na spektrální složení svítidel, a posuďte sami, jak moc se podobá dennímu světlu.

Na závěr je důležité zmínit, že aktuálně není žádná jednotná metodika nebo způsob hodnocení, který by určil, kdy se jedná o plnospektrální svítidlo a kdy ne. Slovo „plnospektrální“ je však obecně známé a v oboru interiérového osvětlení běžně využívané označení pro svítidla se spektrálním složením podobným dennímu světlu.

Autor tohoto článku:

Filip Ruml

světelný technik a odborník na zdravé osvětlení

Filip se věnuje zdravému interiérovému osvětlení již 7 let. Dělal nespočet návrhů a projektů osvětlení, vyzná se v technických záležitostech svítidel a dokáže hodiny povídat o tom, jak působí světlo na cirkadiánní rytmus, spánek a všeobecně zdraví. Pokud chcete poradit ohledně zdravého osvětlení, nebo máte technický dotaz, zeptejte se Filipa!

Pokud sdílíte naše nadšení pro zdravé osvětlení,
sjednejte si s námi úvodní schůzku zdarma.

Sejít se